Wyjazdowy niezbędnik – o czym pamiętać przed wyjazdem za granicę - Work Service Express Wyjazdowy niezbędnik – o czym pamiętać przed wyjazdem za granicę - Work Service Express
Wyjazdowy niezbędnik – o czym pamiętać przed wyjazdem za granicę
Bez kategorii

Wyjazdowy niezbędnik – o czym pamiętać przed wyjazdem za granicę

8 Lut 2019

Decyzja o podjęciu pracy za granicą zawsze wiąże się z pewnym stresem, powodowanym obawami przed nieznanym i rozstaniem z najbliższymi. Chcąc zmniejszyć wasze przedwyjazdowe niepokoje, przygotowaliśmy listę najważniejszych rzeczy i czynności ułatwiających przygotowania do wyjazdu.

Zacznij od sprawdzenia ważności swoich dokumentów. Zadbaj o aktualny dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, pozwolenie na pracę w konkretnym kraju i certyfikaty pomocne w znalezieniu pracy zgodnej z twoimi kwalifikacjami. Zabierz też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzającą twoje ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest ona uznawana we wszystkich krajach Unii Europejskiej i pokryje przynajmniej część kosztów twojego zagranicznego leczenia.

Jeżeli wyjeżdżasz do pracy za granicą po raz pierwszy, warto rozważyć pomoc pośrednika, którego wiedza i kontakty odciążą cię z wielu lokalnych formalności, ułatwiając życie na miejscu. Decydując się na wyjazd za pośrednictwem agencji pracy, koniecznie zweryfikuj czy działa ona legalnie. Sprawdzisz to w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia zrzeszającym wszystkie certyfikowane podmioty (stor.praca.gov.pl). Warto też sprawdzić opinie o wybranej agencji na branżowych forach internetowych.

Przed spotkaniem z rekruterem agencji dobrze jest przygotować listę pytań dotyczących miejsca i charakteru naszej pracy oraz warunków pobytu. Koniecznie dowiedz się, jak agencja pomaga delegowanym pracownikom w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą być to np. złe warunki mieszkaniowe, opóźnienia w płatności, niepłatne nadgodziny, choroba pracownika itp.

Bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem umowy i innych dokumentów zawsze dokładnie je czytać. Jeżeli coś jest dla nas niezrozumiałe, należy bezwzględnie poprosić o wytłumaczenie danego zapisu. W przeciwnym razie może się okazać, że nieświadomie zgodziliśmy na niekorzystne warunki zatrudnienia.

Przed wyjazdem należy jeszcze wykupić ubezpieczenie, które zniweluje koszty naszego ewentualnego leczenia w kraju oddelegowania. Przy zawodach podwyższonego ryzyka tego rodzaju polisa powinna szczególny nacisk kłaść na właściwą ochronę NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Wyjeżdżając za granicę zostaw rodzinie swój docelowy adres, nr telefonu i nazwiska zarówno pracodawcy, jak i współpracowników (jeżeli wyjeżdżacie grupą). Nie zapomnij też zostawić im kserokopii zabieranych dokumentów wraz z aktualnym zdjęciem. Mogą być one pomocne w przypadku kradzieży lub utraty twoich oryginałów, przyspieszając wszelkie ewentualne procedury. Warto wstępnie ustalić określoną porę i częstotliwość kontaktu z pozostawionymi w kraju bliskimi. Przydatne będzie też hasło, którego użycie zaalarmuje twoją zaufaną osobę, że masz kłopoty, o których nie możesz mówić wprost.

Koniecznie zapisz sobie adres i numer telefonu polskiego konsulatu najbliższego twojemu miejscu przyszłego pobytu. W razie kłopotów tam możesz szukać pomocy. Wsparcia udzielić mogą też organizacje pomagające osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Przydatne okażą się również aplikacje językowe np. słowniczek i tłumacz działający w czasie rzeczywistym, które pobierzesz na swój smartfon. Ostatnią rzeczą wartą zabrania są oczywiście pieniądze (może to być też karta kredytowa lub Revolut), które w razie problemów pozwolą ci na zmianę zatrudnienia lub ewentualny powrót do kraju.