Płaca minimalna w Niemczech

 

Wbrew oczekiwaniom, Polacy nie garną się do pracy za Odrą a zainteresowanie stanowiskami wymagającymi nawet niewysokich kwalifikacji osiągnęło poziom 30% wartości prognozowanej w kwietniu 2011. Zwykle, kiedy nie wiadomo, o co chodzi, trzeba przeliczyć pieniądze.

Dziennik „Rzeczpospolita” zajął się tym 20 września w artykule poświęconemu wynagrodzeniom, jakie otrzymują w Niemczech osoby legalnie zatrudniane za pośrednictwem agencji pracy. Czytamy w nim między innymi:

„(…) W Niemczech pracuje około miliona Polaków, ale tylko 45 proc. z nich legalnie. Zainteresowanie rynkiem pracy u zachodnich sąsiadów zwiększyło sie po otwarciu granic dla polskich pracowników w maju tego roku. Agencje pracy tymczasowej mówią tu o 5-proc. wzroście.  Osoby, które do Niemiec trafiają za pośrednictwem takich agencji, często słyszą zapewnienia o gwarantowanej im minimalnej stawce w pracy tymczasowej.

– Agencja pracy tymczasowej świadcząca usługi na terenie Niemiec musi płacić niemieckie stawki minimalne bez względu na to, skąd pochodzi, gdzie jest zarejestrowana i gdzie zrzeszona – mówi Artur Ragan z agencji Work Express. – Niemiecka ustawa, która weszła w życie 1 maja, ustala stawkę minimalna na 7,79 euro za godzinę w landach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich – dodaje. Potwierdza to także Sabina Suchanek z agencji OTTO. Tymczasem, jak wyjaśnia Michał Prokop z kancelarii Roedl, Majchrowicz-Baczyk, żadna powszechna stawka minimalna dla pracowników tymczasowych w Niemczech nie obowiązuje.

– To prawda, że 1 maja wszedł zapis umożliwiający wprowadzenie takiej stawki. Dlatego powszechnie sądzi się, że takie kwoty już obowiązują – dodaje. Ekspert zwraca uwagę, że do stosowania takiej stawki wymagane jest ogłoszenie jednego z układów zbiorowych pracy jako powszechnie obowiązującego.

– Pomimo prowadzonych rokowań do tej pory to nie nastąpiło – wyjaśnia Prokop. Pracownik dostaje zatem taką stawkę, jaka wynika z umowy o pracę z polską agencją pracy tymczasowej bez gwarantowanej niemieckiej podstawy (…)”.

Pozostaje zatem czekać na ustalenia organizacji związkowych i pracodawców po drugiej stronie Odry. Dla uściślenia dodajmy, że pracownicy zatrudniani przez Work Express za granicą, otrzymują wynagrodzenia od 850 euro netto w górę, mając jednocześnie opłacane składki ZUS od średniego krajowego wynagrodzenia brutto oraz ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zaufali nam
Należymy do
Certyfikat Marszałka Województwa Śląskiego nr 1116
© Work Express Sp. z o.o. 2016